Finans, blockchain ile yeniden tanımlanıyor


Blockchain, yani blok zinciri; özellikle son yıllarda yaygınlaşan ve oldukça yeni tanınmaya başlamasına karşın hızla kabul görmüş bir veri tabanı teknolojisi. Veri tabanın tek bir merkezde bulunması yerine dağıtık (distributed) bir şekilde kurgulanması sayesinde üzerinde onaysız değişikliklerin yapılmasına karşı korumalı bir yapıya sahip inovatif bir yaklaşım üzerine kurulu.

Teknik açıdan incelendiğinde blockchain sistemin parçası olan birden fazla bilgisayar veya ağ arasında paylaştırılmış, şifreli ve dağıtılmış bir veri tabanı yapısıdır. Böylece hesap defterlerindeki hareketler kaydedildikten sonra müdahale imkanı olmuyor.

Tüm hareketler, blokların oluşturduğu ağ katmanlarınca saklanıyor. Blockchain kavramına ait tüm bu özellikler ise finans başta olmak üzere pek çok sektör için önemli avantajlar sağlıyor. İşte blockchain’in sağlayabileceği faydalardan bazıları...


Daha fazla güvenlik


Blockchain sistemini en heyecan verici teknolojilerden biri haline getiren şey, merkezi bir kuruma bağlı kalmaksızın tüm kullanıcıların işlemleri kontrol edebilmesine imkan sağlaması. Bu da tüm süreçlerin şeffaf bir şekilde ilerlemesini kolaylaştırıyor.

Öte yandan kullanıcılar arasında oluşturulan ağda kriptografi teknolojisinin kullanılması da blockchain sistemini daha güvenilir kılıyor. Ayrıca blok zincirler üzerinde yapılan işlemler üzerinde değişiklik yapılamıyor. Böylece taraflar arasında doğması muhtemel anlaşmazlıkların da önüne geçilebiliyor.


Üretkenlik


Firmalarda finansal operasyonların blok zincircileri üzerinden yürütülmesi, evrak ve diğer geleneksel kayıt işlerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracağından süreçlerin hız kazanmasına ön ayak oluyor. Buna ek olarak, işlemlerdeki karmaşıklığın da önüne geçen blockchain maliyetlerin de düşmesinde etkili oluyor.

Bunun yanı sıra firmaların departmanları arasındaki verileri bir blok zincir sistemiyle birbirine bağlamak, çalışanların verilere gerçek zamanlı olarak erişmesini kolaylaştırabilir. Sonuç olarak zaman ve maddi kaynaklar daha verimli kullanılacağından üretkenliği artırmak da söz konusu olabilir.


Kullanıcı memnuniyeti


Blok zincir sistemi, tüm dünyada büyümesini sürdüren e-ticarette de hem alıcılara hem de satıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle de hız ve pratikliğe önem veren Y nesli için blok zincir sistemlerinin önemli kazanımlar sağlayabileceğini savunmak mümkün. Örneğin blockchain tabanlı platformlarda promosyon ya da sadakat programlarına katılma gibi işlemlerde verilerin hızlı ve güvenli bir şekilde aktarılması sağlanabilir. Bu şekilde müşteri beklentilerine pratik bir şekilde karşılık veren e-ticaret platformları da memnuniyet oranlarını kolaylıkla artırabilir.

Halihazırda yüksek yatırımlarla daha ileriye taşınmaya çalışılan blockchain teknolojisinin önümüzdeki dönemlerde daha fazla gündeme geleceği öngörülebilir. E-ticaret firmalarının da online alışveriş süreçlerini daha şeffaf, hızlı ve güvenilir hale getirebilmelerinin önünü açan bu teknoloji, kullanıcı deneyimini geliştirmede oldukça etkili olacağa benziyor.

Müşterilerin beklentilerine en uygun çözümleri sunabilmek için ise alanında uzman iş ortakları ile çalışmakta fayda var. Örneğin müşterilerinizin ihtiyaçlarına hitap eden, çağın gereksinimlerini taşıyan ödeme çözümleri için iPara tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Siz de iPara üye iş yeri olun, işletmenizin geleceğine yatırım yapmak için en önemli adımı atın.


Etiket


fintech, blockchain, blok zinciri, veri tabanı, e-ticaret, çevrimiçi ödeme sistemi, güvenlik, finans, ödeme sistemleri, teknoloji, müşteri​