Fraud’dan korkmayın, kontrolü elinize alın


Elektronik ticaretin tüm dünyada gelişimi hız kazanırken fraud yani sahtecilik riski de firmaların gündeminden düşmüyor. Sahte, çalıntı ya da kopyalanmış ödeme aracı bilgilerinin e-ticarette kullanılması ile hem firmaları hem de kullanıcıları zor duruma düşüren fraud için gereken önlemleri almak son derece önem taşıyor.

Yapılan araştırmalara göre fraud, bu konuda özel önlemler almayan bir firmanın yıllık karının ortalama yüzde 5’ini kaybetmesine neden olabiliyor. Bu nedenle e-ticaret kullanıcıları kadar firmaların da fraud durumlarına karşı mücadele yöntemlerini gözden kaçırmaması önemli bir konu.


Fraud türleri ve getirileri


Fraud durumları çevrimiçi ve çevrimdışı olarak gerçekleştirilebiliyor. Çevrimdışı fraud, ağırlıklı olarak kredi kartının kopyalanması ve kopyalanan bilgilerin POS makinelerinde ya da ATM’lerde kullanılması ile ortaya çıkabiliyor.

Çevrimiçi fraud ise kopyalanan bilgilerin online alışveriş mağazalarında yapılan alışverişlerde kullanılması sonucunda gerçekleşiyor. Fraud durumlarında banka ve ödeme kuruluşları tarafından son tüketicinin maddi zararı karşılanabiliyor. Ancak online alışveriş deneyiminin yaşandığı firmanın itibar ve maddi kayıplar yaşaması söz konusu olabiliyor.

Yeni nesil finans çözümleri ile bu gibi durumlarla karşılaşma olasılığı önemli ölçüde düşürülebiliyor. Bu da fraud’dan korkmak yerine önlem almanın gerekliliğine işaret ediyor. Hem müşterilerin hem de e-ticaret firmalarının fraud’la mücadelelerinde en büyük yardımcıları güvenilir ödeme sistemleri oluyor. Peki ödeme sistemleri fraud’a karşı kontrolü elinize almanız adına ne gibi çözümler sunuyor?


Fraud’la mücadele rehberi


Finans teknolojilerinin fraud konusunda geldiği son noktada sahtecilik işlemlerini kayda değer biçimde azaltmak mümkün. İşte fraud’la mücadele için alınabilecek önlemler;

  • Güvenli ödeme sistemleri sayesinde fraud kontrolü kolayca sağlanabilir.
  • Hangi ödeme sisteminin daha güvenli olduğuna karar verirken ACI Universal Payments gibi dünyanın önde gelen uluslararası ödeme kuruluşları ile ortak yürütülen çalışmaları değerlendirmek seçim yapmayı kolaylaştırabilir.
  • Tercih edilecek ödeme sisteminin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenen ve 27 Haziran 2013 tarihli 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları” lisansına sahip olması fraud kontrolü açısından önemli.
  • Özellikle toptan satış yapan e-ticaret firmaları için müşterilerden ödeme sırasında T.C kimlik numarasını isteyerek ve bu numarayı resmi makamlarla paylaşarak sahte işlemlerin önüne geçilebilir.
  • Online alışverişin tamamlanması için müşterilerden satın alım onayı almak da bir çözüm olabilir. Bu onay, SMS yoluyla veya e-posta üzerinden alınabilir.
  • 3D Secure uygulaması da online harcamaların güvenli bir biçimde gerçekleşmesi için başvurulabilecek yöntemlerden. Bu şekilde alışverişin sonlandırılması için bankaların müşterisinden onay alması sağlanabilir.
  • E-ticaret sitesine üye olurken kullanıcının belirttiği adres, kayıt altında tutulduğu takdirde sonraki alışverişlerde adresin farklı olması halinde sahtecilikten şüphelenilen durum inceleme altına alınabilir.

E-ticaret gibi giderek büyüyen bir sektörlerde firmaların itibarlarını koruyabilmeleri için müşterilerine güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmaları gerekiyor. Bunun için de PCI-DSS gibi uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip bir altyapı ile hizmet sunan ödeme sistemleriyle çalışmak, hem firmaların hem de müşterilerin güvenliği açısından son derece önemli. Siz de 200’den fazla yazılım filtresi ve canlı operatör destekli fraud yönetim sistemine sahip iPara ile ödemelerinizi koruma altına almak için hemen iPara’ya başvurabilirsiniz.


Etiket


Ödeme sistemleri, güvenli ödeme, ödeme teknolojileri, fraud ve sahtecilik​​​​