​Güven Damgası 9 Adımda Nasıl Alınır?


Güven damgası; yasalara bağlı şekilde uygulanan asgari hizmet ve güvenlik standartlarını sağlayan e-ticaret sitelerine verilen bir semboldür. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye’de online alışveriş yapanların %24.9’u alışveriş yaparken sorun yaşadığını belirtiyor. Bu sebeple 6 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile beraber Türkiye’de sanal alışveriş farklı bir boyuta ulaştı ve binlerce kullanıcının her gün alışveriş yaptığı e-ticaret sitelerine güven damgası uygulaması geldi.E-Ticaret Sitesi İçin Güven Damgası Nasıl Alınır?


E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında görünen bu sembol, sitelerin güvenilir bir site olup olmadığını ziyaretçilere göstermek amacı ile kullanılır

Bundan böyle online alışveriş siteler Güven Damgası ile sanal mağaza kalitelerini belli edecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) vermeye yetkili olduğu belgeyi elde etmek için izlemeniz gereken yol ise oldukça kolay. Öncelikle www.guvendamgasi.org.tr adresi üzerinden başvuru formunu dolduruyorsunuz ve gerekli olan belgeleri sisteme yüklüyorsunuz. Sisteme yüklemeniz gereken evraklar ise şöyle;


1. Güvenlik Testi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yetkili sızma testi firmalarına güvenlik testi için başvurmalısınız. Multinet Up’ın bünyesindeki Inventiv gibi şirketlerle iletşme geçip sızma testi yaptırıp sonuç belges almanız gerekiyor. Daha sonra penetrasyon/sızma testinizin sonuç belgesini imzalı ve kaşeli olacak şekilde PDF formatında sisteme yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu belgeyi kargo yoluyla TOBB’a iletmenz gerekiyor.

2. Yazılı Beyan

Kaşelenmiş yazılı beyanınızı sisteme girmelisiniz. Metninizin imzalanmış, kaşelenmiş ve PDF formatında olmasına özellikle dikkat etmeli ve bu beyanı kargo yoluyla TOBB’a iletmelsnz.

3.Üyelik Sözleşmesi

E-ticaret siteniz için en önemli ve en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri Üyelik Sözleşmesi’dir. İnternetten alışveriş yapacak üyelerinizin sisteminize ne için ve hangi koşullarda dahil olduklarını belrten bu sözleşmeler, tüketici mahkemeleri tarafından dikkate alınmaz ancak bu sözleşmelerin sitenizde bulunması gerekir. Üyelik sözleşmenizi imzalanmış ve kaşelenmiş şekilde sisteme yüklemelisiniz ve asıl sözleşmeyi TOBB’a kargo yoluyla iletmelisiniz.

4.Yetki Metni

Yetki metni, şirketinizin güven damgası başvurusunda yetkilendirdiği kişinin başvuru yapabilmesini sağlayan dökümandır. TOBB tarafından hazırlanan yetki metni taslağını doldurmalısınız. Taslağı başvuru sisteminin dördüncü adımında indirebilirsiniz. Doldurduğunuz bu yetki metnini imzalanmış ve kaşelenmiş şekilde PDF formatında tarayarak TOBB’un sistemne yüklemelisiniz. Daha sonra bu belgeyi TOBB’a ayrıca posta yoluyla iletmenz gerekiyor. ​​

5.EV SSL

“EV” termi Extended Validation’ın kısaltmasıdır. Güven damgası almak için gerekli olan bu sertifikanın Türkçedeki karşılığı ise Genişletilmiş Onaylama’dır. EV SSL Sertfkaları, üyelerinizin daha güvende hissetmesi için oluşturulmuş yeni türde SSL Sertifikalarıdır. Bu sertifikalar internet sitenze gelen zyaretçilere kim olduğunuzu ve siteniz üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğunuzu açıklar. Symantec ve Comodo gibi yazılım firmaları üzerinden alabileceğiniz EV SSL sertifikasını TOBB’un başvuru sistemine yüklemeniz yeterli.

6.Vergi Levhası

Son 6 ay içerisinde aldığınız vergi levhanızı TOBB’un sistemne PDF formatında yüklemeniz gerekiyor.

7.İmza Sirküleri

İmza sirküleri; resim işlemleri için gerekli olan, bir kimsenin imza örneğini gösteren belgedir. Güven damgası başvurusunda bulunurken son 6 ay içerisinde çıkartılmış imza sirkülerinizi de sisteme PDF formatında yüklemeniz gerekiyor.

8.Adli Sicil Belgesi

Son 6 ay içerisinde e-devlet üzerinden aldığınız adli sicil kaydınızı PDF formatında TOBB sistemine yüklemelisiniz.

9.Dekont

Son olarak Güven Damgası başvuru ücretini ödediğinize dair ödeme makbuzunuzu PDF, JPEG ya da e-fatura formatlarından biri olacak şekilde sisteme girmelisiniz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) tarafından değerlendirilen Güvenlik Damgası başvuruları 30 gün içinde sonuçlanıyor ve bir rapor ile başvuru sahibine iletiliyor. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde e-ticaret sitenizin ana sayfasına ve iç sayfalarına Güven Damgası Sağlayıcıları sitesi ile ilişkili bir sembol yerleştiriliyor. Bu sayede ziyaretçileriniz güvenli bir sitede dolaşıp alışveriş yaptıklarından emin oluyor.​​​​​​​