​​Ödeme sistemlerinin sağladığı en önemli avantajlar


Dijital dönüşüm ile birlikte verimlilik tüm şirketler için en önemli konulardan biri haline geldi. Bugün artık internet teknolojileri ile birlikte şirketler işlerini daha düşük maliyetle daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilir hale geldiler. Bu da şirketlerin yatırım maliyetlerini düşürürken hızlı büyümelerini mümkün hale getiriyor. Bu noktada ödeme almak isteyen tüm şirketlerin en büyük yardımcılarından biri de fintech şirketleri.

“Finans” ve “teknoloji” kelimelerinin birleşiminden oluşan fintech, yeni nesil ödeme ve finansal çözümlerin tamamını kapsayan bir tanım. Özellikle son yıllarda dünya çapında çok hızlı bir şekilde yükselen fintech şirketleri, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme almak isteyen tüm firmalar için büyük fırsatlar sunuyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu alanda çok önemli adımlar atılıyor. Fintech şirketleri banka entegrasyonları ile işletmelere normal şartlarda sahip olamayacakları hizmetler sunarak, bir yandan finansal süreçlerini kolaylaştırırken, diğer yandan da işlerini büyütmelerine destek oluyor. Bu da geleneksel finans yaklaşımı nedeniyle ödeme sistemleri ile daha erken tanışan işletmelerin önemli avantajlar elde etmesini sağlıyor.


Fintech şirketleri ne tür finansal çözümler sağlıyor?


Türkiye gibi kredi kartı kullanım oranın dünya ortalamasının epey üzerinde olduğu bir ülkede gelişmiş fintech çözümlerine ulaşabiliyor olmak online ödeme almak isteyen tüm firmalar için büyük bir şans.

iPara gibi bir sistem ile tek anlaşma ve tek komisyonla önde gelen kart markalarının Sanal POS’larından ödeme almak, müşterilerine taksit ve puan kazanım gibi avantajlar sunmak, ödeme süreçlerinde üst düzey güvenlik gibi çok sayıda hizmetten faydalanmak mümkün. Üye işyeri hakkedişleri her gün ödenerek nakit dengesi korunurken, yazılım filtreleri ve eğitimli operatör desteği ile de ödeme güvenliği kontrolü sağlanır. iPara’nın sunduğu, tek yönetim paneli üzerinden sanal POS hareketlerinin takibi, kart bilgilerini paylaşmadan ödeme işlemlerinin tamamlanabilmesini sağlayan kart saklama özelliği ve tek tıkla ödeme çözümü gibi daha pek çok finansal hizmet de hem firmaların operasyonel yüklerini hafifleterek satışlarına destek olur hem de güvenliği artırır.


Ödeme sistemlerinin şirketlere sağladığı avantajlar neler?


Fintech şirketleri ile çalışan firmalar işlerini gereksiz prosedürler arasında boğulmadan, kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde rahatlıkla büyütebiliyorlar. İşte finans teknolojilerinin işletmelere sağladığı belli başlı avantajlardan bazıları;

  • Geleneksel ödeme kuruluşlarında geçerli olan prosedürlerden farklı olarak fintech’te ödeme almaya başlamak çok daha kolay. Pek çok elektronik ödeme kuruluşunda üyelik adımını tamamlayan şirketler gerekli belgeleri de teslim ettiklerinde birkaç gün içerisinde online ödeme almaya başlayabiliyor.
  • Ödeme almaya bu kadar hızlı başlamak, şirketin hızla sağlıklı bir nakit akışına kavuşmasını sağlıyor.
  • Farklı bankaların sanal POS’larını kullanmak için ayrı ayrı anlaşmalarla uğraşmak zorunda kalmadığınız gibi her bir bankaya ayrı aidat ücreti de ödemek zorunda kalmıyorsunuz.
  • Tek bir anlaşma ile fintech kuruluşunun anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartı ürünlerinden taksitli ya da tek çekim ödeme alabilirsiniz.
  • Sahtekarlık (fraud) durumlarını önlemek amacıyla geliştirilen filtreler sayesinde ödemelerinizi garanti altına alarak, işinizi riske atmamış oluyorsunuz. Bir anlamda fintech şirketleri sahtekarlık tehditleri ile işinizin arasında duran bir güvenlik kalkanı gibi çalışıyor.
  • Sanal POS’una sahip olduğunuz bankaların her biri farklı komisyon oranları ile çalışmak zorunda kalmayacağınız için muhasebenizi içinden çıkılmaz bir hale gelmez. Fintech şirketleri tek bir komisyon sunduğu için ilk günden başlayarak hesabınızı bilirsiniz.
  • Fintech şirketleri; teknolojik gelişmeler, yeni trendler ve değişen müşteri beklentilerine hızla ayak uydurabilen esnek bir yapıya sahip olduklarından siz de müşterilerinize daha kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Her geçen gün daha iyi çözümlerle karşımıza çıkan finans teknolojileri, geleceğin mali ve ödeme sistemlerini inşa etmeye devam ediyor. Türkiye’nin ilk online ödeme sistemi olarak yüzde 100 Türk sermayesi ve bilgi birikimi ile 2012 yılında yola çıkan iPara, sanal POS altyapısı ve dijital cüzdan gibi hizmetleriyle şirketlerin finansal süreçlerini kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra gerek bağlı olduğu Multinet Up’ın gücü gerekse de yaptığı tedarikçi anlaşmaları ile işletmenizin kurumsal maliyetlerini azaltabileceğiniz ürün ve hizmetler sunuyor. Eğer siz de iPara üye iş yeri olmak ve müşterilerinizin beklentilerini karşılayan yenilikçi ödeme yöntemleri sunmak ve maliyet tasarrfufu sağlayan iPara Avantajlar Dünyası’ndan faydalanmak istiyorsanız, hemen iPara üyesi olun!Etkiletler:

Fintech, ödeme sistemleri, ödeme teknolojileri, fintech avantajları

Kaynaklar:

https://www.linkedin.com/pulse/fintech-finans-sekt%C3%B6r%C3%BCn%C3%BCn-teknolojik-evrimi-okan-altunakar

http://digitalage.com.tr/fintechin-onlenemez-yukselisi/

http://www.pwc.com.tr/tr/basin-odasi/2016-basin-bulteni/finans-kuruluslari-islerini-fintech-sirketlerine-kaybetme-riski-ile-karsi-karsiya.html

https://letstalkpayments.com/six-ways-fintech-has-changed-the-rules-for-200-million-financially-excluded-businesses/​​​​​​​