​2017 UI (User Interface) trendleri ve tasarım önerileri


User interface ya da Türkçe karşılığıyla kullanıcı arayüzü, özellikle 2.000’li yılların başlamasıyla internet sektöründe bir uzmanlık alanı haline geldi. Kullanıcılarının bir cihazla etkileşimini sağlamak için tasarlanan arayüzlere, web sitelerindeki butonlar, renkler ve diğer tüm grafik elemanlar örnek verilebilir. İnternet kullanımı yaygınlaştıkça daha fazla önem kazanan UI, online kullanıcıların web sitelerinde rahatlıkla işlemlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Online kullanıcılar bir web sitesine girdikleri anda burada kalmaya ya da terk etmeye birkaç saniye içerisinde karar veriyorlar. Son derece önemli olan sitede ziyaretçileri tutabilmek için online platformların kullanıcılarına basit ve işlevsel bir arayüz sunmaları gerekiyor. Elbette geçen zaman ile birlikte UI konusunda da trendler değişiklik gösterebiliyor. Dönemin eğilimlerini takip etmek bu noktada hızla değişen internet dünyasına ayak uydurmayı ve platformların yerini sağlamlaştırmasını sağlıyor. Peki 2017’de neler trend olacak?


Mobil kullanım kolaylığı ve responsive tasarım


İnternet kullanımı giderek hızla artan oranda masaüstü cihazlardan mobile doğru kayıyor. Hatta neredeyse artık mobil internet kullanımı, masaüstü kullanımın önüne geçiyor. Bu nedenle web sitelerinin tüm arayüz birimleri mobile uyumlu olacak biçimde güncellenmesinde fayda var. Cihaz uyumlu hale gelen, yani responsive tasarıma sahip platformlar hem masaüstü hem de mobil kullanıcılar tarafından yoğunlukla tercih ediliyor.


Orijinal ve yüksek çözünürlüklü görsel içerik


Stok görseller, fotoğraf ve video çekimi için zaman ve bütçe ayıramayacak durumdaki firmalar tarafından dijital dünyada sıklıkla kullanılıyor. Ancak en önemli özelliği saniyeler içerisinde milyonlarca içeriğe ulaşabilmek olan internet dünyasında platformların birbirinden farklılaşması gerekiyor. Birbirine benzer stok görsellerle farklılaşmak pek kolay olmayabiliyor. Bu noktada, görsel içerikleri kendisi üreten markalar avantaj elde edebiliyor. Özellikle yüksek çözünürlükte, kaliteli görsel içerikler kullanıcıları etkilemede büyük rol oynuyor.


Animasyon ve illüstrasyon


Animasyonlar ve illüstrasyonlar sınırsız tasarım imkanı sunuyor. Bireyselliğin ön plana çıktığı, farklı şekil, stil ve boyutlarda tasarımlar daha fazla kullanıcıya erişebilmeyi kolaylaştırıyor. Hikaye anlatıcılığına da yardım eden bu tasarımlar online platformları daha ilgi çekici hale getirebiliyor.


Kalın tipogafi


Kalın, okunaklı ve büyük yazı türleri artık cihazların ekran çözünürlüklerinin de yükselmesiyle giderek ön plana çıkıyor. Yazının da dikkat çekici ve okunaklı bir görsel parça haline gelmesi, önümüzdeki yıllarda en çok karşılaşacağımız trendlerden birini oluşturuyor.


Kaydırma


Uzun içeriklerin kaydırmayla (scrolling) görüntülenmesi de 2017’nin en sevilen trendlerinden olacak gibi görünüyor. Site içi dolaşıma durağan ve yavaş bir görünüm yerine dinamik ve aktif bir görünüm kazandıran kaydırma işlevi, tek sayfa üzerinden birçok menüye ulaşma imkanı da sunuyor. Paralaks adı verilen, sayfa üzerinde yer alan farklı ögelerin farklı hızlarda hareket etmesi şeklinde açıklanabilecek tasarımlar ise çoktan yayılmaya başladı bile.

Kullanıcılar tarafından tercih edilen bir web sitesi olmanın ön koşullardan olan işlevsellik ve kullanım kolaylığı, arayüz tasarımlarında da kendini gösteriyor. Kullanıcı arayüzünü tamamlayan bir diğer öge ise kullanıcıların kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlayan kaliteli bir ödeme sistemi ile çalışıyor olmak. iPara, sanal POS altyapısı ve dijital cüzdan gibi hizmetleriyle şirketlerin finansal süreçlerini kolaylaştırmaya devam ediyor. Eğer siz de iPara üye iş yeri olmak ve kullanıcılarınızın bir web sitesinden bekledikleri her şeyi onlara sunmak istiyorsanız hemen iPara üyesi olun, bir an önce yenilikçi ödeme yöntemlerini kullanmaya başlayın.


Etiket


Kullanıcı arayüzü, user interface, UI trendleri, ödeme sistemi

Kaynaklar:


https://www.zazzlemedia.co.uk/blog/digital-design-trends/

http://www.creativebloq.com/features/10-top-ui-trends-for-2017 ​​​​