​Dijital cüzdanların geleceğine bakış


Dijital cüzdanların geleceğine bakış


Çevrimiçi finans işlemlerinde kullanılan finansal çözümlerin başında gelen dijital cüzdan platformları, her geçen gün daha çok sayıda kişinin hayatını kolaylaştırıyor. Temelde fiziksel cüzdanlarla aynı işlevi üstlenen dijital cüzdanlar, ödeme ve kimlik kartı bilgilerini saklayarak ödeme işlemi yapılacağı sırada tercih edilen kartın bilgilerini tekrar tekrar tanımlamanın önüne geçerek kullanıcılara önemli oranda zaman kazandırabiliyor.​

Dijital cüzdanların tüketici hayatındaki yeri çok eski olmamasına karşın bu teknolojiye bakış açısı oldukça ılımlı. Hatta yapılan bir araştırmaya göre 10 tüketiciden 3’ü, önümüzdeki altı ay içinde dijital cüzdan kullanımına sıcak baktığını dile getiriyor. Buna göre ilerleyen zamanlarda online ve offline ödemelerde dijital cüzdanların kullanımının daha da sıklaşacağını öngörmek mümkün. Peki dijital cüzdanlar gelecekte kullanıcı hayatında neleri değiştirecek?


Güvenlik algısı


Özellikle mobil cihaz kullanımının artmasıyla birlikte, dijital cüzdan kullanıcılarının da sayısı iyiden iyiye artmaya başladı. Bu da yeni nesil ödeme sistemlerinin güvenilir olmayabileceği algısının kırılmaya başladığına işaret ediyor.

Mobil cihazlarda kullanılan PIN kodu ya da parmak izi koruması gibi güvenlik önlemleri, bu cihazlarda dijital cüzdan uygulamaları kullanımını da daha güvenli bir hale getiriyor. Öte yandan yalnızca kart hamillerinin kullanımına izin veren şifreleme sistemi, dijital cüzdanların geleneksel cüzdanlardan çok daha güvenilir olduğunun en açık göstergelerinden.


Ödeme alışkanlıkları


Türkiye’de en çok kartlı ödeme yöntemi kullanılıyor. Ancak banka ve kredi kartları çalınma, kopyalanma anlamında en çok endişe duyulan araçların başında geliyor. Dijital cüzdanlarda ise kart bilgileri ödeme altyapısında güvenli bir şekilde depolanabiliyor. Bu da kart kullanıcılarının kaygılarını azaltmada rol oynuyor.

Bunun yanı sıra kullanım kolaylığı açısından da önemli avantajlar sağlayan dijital cüzdanlar; ödemede kullanılacak kartın bir yerde unutulması, çanta içinde bulunamaması gibi durumların önüne geçebildiği gibi alışverişlerde oluşan uzun kuyruklar için de işlevsel bir çözüm sunuyor.


Teknolojik eğilimler


Mobil kullanımdaki artış, hiç şüphesiz ki dijital cüzdan kullanımını da etkiliyor. Bu durumu, teknolojik yeniliklerin bir diğerine uygun zemin hazırlaması olarak açıklayabilmek mümkün. Giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti gibi henüz yaygın olarak kullanılmayan, ancak birkaç yıl içinde mobil cihazlarda olduğu gibi geniş kitlelere yayılacak yeniliklerle birlikte dijital cüzdanların da kullanım oranının hızla artacağı açıkça öngörmek mümkün.

Kullanım kolaylığı, pratiklik ve güvenlik açılarından ele alındığında önemli kazanımlar sunan dijital cüzdanların şimdiden tüketicilerin hayatında kendine sağlam bir yer edindiği rahatlıkla görülebilir. Buradan yol çıkıldığında, alışverişleri çok daha keyifli bir hale getiren dijital cüzdan teknolojisinin ödemelerin geleceğinde baş rollerden biri olacağını savunmak da yanlış olmayacaktır. Üstelik hız kavramının giderek daha fazla önem kazandığı dünyada, işletmelerin tüketicilerin hızı ve güvenliği bir arada sunan çözümlerle karşılık verebilmeleri neredeyse zorunlu bir hale geliyor. iPara üye iş yerleri, müşterilerinden her alışverişlerinde kart bilgilerini girmelerine gerek kalmadan pratik bir şekilde ödeme alabiliyor. Siz de iPara üye iş yeri olabilir, kullanıcılarınızın hayatını kolaylaştırmak ve alışveriş süreçlerini daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.


Etiket


dijital cüzdan, ödeme sistemleri, kartlı ödeme, mobil kullanım, giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti, yeni nesil ödeme​​​