Giyilebilir Teknoloji ve Ödeme Sistemleri


Ödemelerin bir sonraki durağı: Giyilebilir teknoloji


Bundan 20 yıl önce, satın alınan ürünün ücretini kol saati, bileklik gibi ufak aksesuarlar yoluyla birkaç saniyede ödeyebilme fikri, bir bilim-kurgu filminin hayret ettiren bir sahnesi olabilirdi. Fakat bu fikrin artık günlük hayatta geçerlilik kazanan ve hatta geleceği inşa eden bir ödeme yöntemi olduğunu savunmak mümkün.

Teknolojiden aldığı güçle toplumlara her geçen gün daha çok sayıda kolaylık sunan ödeme sistemlerinin gündeminde şu sıralar söz konusu yöntem yer alıyor. Buna göre, vücut üzerinde taşınabilen kıyafet ve aksesuarlar ile ödeme teknolojilerinin entegrasyonu sayesinde nakde ihtiyaç duymadan, herhangi bir cihazla temas etmeden ve en önemlisi sıra beklemeden ürün ya da hizmetlerin bedeli zahmetsizce ödenebiliyor. Buna imkan sağlayan tüm altyapı ise giyilebilir teknoloji adını alıyor.

Böyle bir kolaylık varken akıllarda diğer ödeme yöntemlerinin birer birer tarih olacağı düşüncesi uyanıyor olabilir. Gerçekten de çok geçmeden yanında cüzdan taşımaya gerek duymayan, ödemelerini kasiyerlerle diyaloğa girmeden ceketiyle ya da kolyesiyle gerçekleştirebilen insanlarla karşılaşılabilir. Öte yandan teknolojinin dönüştürmeye devam ettiği dünyada giyilebilir teknolojilerle ödemeye alternatif olan yöntemlerin geliştirilmesi süreci de devam edecektir.

Peki mevcut durumda müşteri/işletmeler giyilebilir teknolojilerle ödeme konusuna hangi açıdan bakıyorlar ve bu yöntem ödemelerin geleceğinde kendine nasıl yer bulacak?


Zihinlerdeki soru işaretleri ve yanıtları


Diğer tüm teknolojik yenilikleri anlamak ve işleyişine hakim olabilmek için geçilen aşamalar, giysi ve aksesuarlarla ödeme yapabilmeye imkan veren teknoloji için de geçerli. Dolayısıyla Türkiye’de de çoğu kullanıcı ve işletmenin önceliği şu an için bu yeniliği kavramak. İşte giyilebilir teknolojiler ve ödeme alanında en çok merak edilen noktalar...


Giyilebilir teknoloji ürünlerinin fiyatlandırma politikası herkesin alım gücüne uygun mu?


Son birkaç yıldır bu teknoloji ile donatılmış ürün sayısının artış gösterdiği görülebiliyor. Dolayısıyla giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı da giderek yaygınlaşıyor. Fakat her yeni üründe olduğu gibi türüne bağlı olarak giyilebilir teknoloji ürünlerinde de maliyetler söz konusu olduğundan fiyatlarda da çeşitlilik göze çarpıyor. İlerleyen dönemlerde daha fazla sayıda firmanın bu teknolojiye uygun ürünler geliştireceği ve kullanıcı sayısının da artacağı göz önünde bulundurulduğunda hemen herkesin alım gücüne uygun bir ürün bulabileceği savunulabilir.


Her işletme giyilebilir teknoloji ürünleriyle ödeme alabilir mi?


Tüm işletmelerin bu teknolojiye uygun ödeme altyapısına sahip olduğunu söylemek için henüz erken. Buna karşın pek çok firmanın sahip olduğu sistemleri giyilebilir teknoloji ile ödeme alabilmek için güncellediği de biliniyor. Giyilebilir teknoloji ile temassız ödeme yapmak isteyen müşteri sayısı artış gösterdikçe tüketici beklentilerini odağına alan firmaların da bu talebi karşılamak için yakın zamanda harekete geçecekleri öngörülebilir.


Bu ödeme yöntemi güvenli mi?


İşletme ve müşteriler için belki de en kritik nokta, güvenlik. Bu anlamda ilk anda giyilebilir teknoloji ile donatılmış ürünlerin kötü amaçlı insanların eline geçebilme olasılığı akıllara geliyor. Fakat nakit paranın veya banka/kredi kartlarının el değiştirmesi ihtimali, giyilebilir teknoloji ürünlerinde söz konusu olandan daha düşük değil. Ayrıca ödeme kuruluşları bu gibi durumlarla karşılaşıldığında hesap bilgilerinin başkalarının kullanımına geçmemesi adına çok sayıda güvenlik kontrolü hizmeti sunuyor. Bu doğrultuda, teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni önlemler ve güvenlik yazılımları geliştirilmeye de halen devam ediliyor.


Giyilebilir teknolojiler ve ödemelere dair istatistikler


International Data Corporation’ın araştırmaları, giyilebilir teknoloji ürünleri üretiminin geçtiğimiz yıl 2015 yılına oranla yüzde 133 artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu ürünlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla kullanım alanlarının da genişleyeceği düşünülüyor. Özellikle finansal çözümler sunabilen giyilebilir ürünlerin ödeme konusunda pek çok beklentiyi karşılayabileceği öngörülüyor.

ABD’de yapılan bir anket çalışması ise giyilebilir teknolojilerin ödemelerin geleceğinde önemli bir rol oynayacağını doğrular nitelikte. Buna göre katılımcıların üçte ikisi mümkün olduğu takdirde mağaza içi ödemelerde mobil telefon yoluyla ödeme yapmak yerine giyilebilir ödeme çözümlerini tercih ettiklerini belirtiyor. Bu da işletmelerin müşteri beklentilerini göz ardı etmemeleri ve çağa ayak uydurmaları gerektiğini rahatlıkla ortaya koyuyor.

Siz de müşterilerinizin taleplerini karşılıksız bırakmak istemiyorsanız zaman kaybe​tmeden iPara üye iş yeri olabilir ve rakiplerinizden kolaylıkla farklılaşabilirsiniz.


Etiket


Ödeme, ödeme sistemleri, giyilebilir teknoloji, giyilebilir ödeme çözümleri
​​