​Kullanici doğrulamada yeni dönem


Ödemelerde kullanıcı doğrulamada (authentication) yeni bir dönem başlıyor!


Yakın zamana kadar kullanıcı tarafından belirlenen ve banka ve kredi kartlarına tanımlanan şifrelerle yapılan kullanıcı kimliğini doğrulama (authentication) işlemi, yerini daha güvenli ve yeni nesil seçeneklere bırakmaya doğru hızla gidiyor. Bu nedenle de kullanım kolaylığı ve daha yüksek güvenlik sunan yeni kullanıcı doğrulama yöntemlerine duyulan bir ihtiyaçtan söz etmek mümkün.

Dijital cüzdan, mobil ödeme, giyilebilir teknolojiler ile ödeme gibi pratikliğin ön planda olduğu yeni nesil ödeme çözümleri de kullanıcı doğrulanmasında farklı bakış açılarının geliştirilmesini sağlıyor. İşte tüketicilerin bir kısmının tanıştığı, diğer kısmının da yakın zamanda tanışacağı 3 önemli kullanıcı doğrulama yöntemi...


Çok faktörlü doğrulama


Kullanıcıların kimliklerini saptamak ve doğrulamak amacıyla günlük hayatta çoğu zaman iki faktörlü doğrulama teknolojisinden yararlanılıyor. ATM’lerde işlem yapmak için kullanıcıya ait bir banka kartı ve bir PIN kodunun kullanılması, iki faktörü doğrulamaya örnek olarak verilebilir. Fakat kart bilgilerinin art niyetli kişilerin ellerine geçmesi gibi tehditler bu yöntemin güçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

Çok faktörlü doğrulama teknolojisinde ise iki bileşenden daha fazlası söz konusu olduğundan kullanıcı güvenliğinin bir adım daha ileriye taşınması mümkün olabiliyor. Kart bilgilerinin kullanıcı tarafından eksiksiz bir şekilde ATM’e girilmesine karşın işlemi gerçekleştirebilmek için doğrulama SMS’inde belirtilen tek kullanımlık şifrenin de girilmesi çok faktörlü doğrulamaya güzel bir örnek olabilir. Böylece bankacılık ve ödeme işlemleri için gerekli olan bileşenlerden en az birinin eksik olması halinde kullanıcı kimliği doğrulanmayacağından hesaba erişim de mümkün olmayacaktır.


Biyometrik doğrulama


Herhangi bir şifre yerine parmak izi, yüz hatları ve göz irisi gibi kişiye özel biyometrik veriler kullanılarak yapılan doğrulama işlemlerinde özellikle son bir yılda büyük bir artış gözlemlendi. Öyle ki, 2016’da yapılan bir araştırmaya göre Avrupalı tüketicilerin 3’te 2’si ödeme işlemlerini biyometrik doğrulama yoluyla gerçekleştirmeyi istediğini belirtiyor. Bu oran da biyometrik doğrulamanın ilerleyen dönemlerde popülerliğini giderek artıracağına işaret ediyor.

Tüketicilere önemli oranda kullanım kolaylığı sunan bu doğrulama teknolojisi, biyometrik verilerin kopyalanamayışından dolayı işlemlerde güvenilirliği de artırıyor. Bu tür bir doğrulama için parmak izini okuyabilen, yüz hatlarını tarayabilen ve bu gibi kişiye özel verileri doğrulayabilen teknolojilerin yaygınlaşmasının ise çok fazla zaman almayacağı öngörülüyor.


Blok zinciri tabanlı doğrulama


İngilizce karşılığı blockchain olan kavram, bir kişiden başka bir kişiye herhangi bir dijital varlığın aktarılmasına olanak sağlayan bir veri tabanı teknolojisi. En basit şekilde veri bloklarından oluşan bir zincir olarak tanımlanabilecek bu teknoloji, son yıllarda adı sıklıkla duyulan dijital para birimi Bitcoin’in de altyapısını oluşturuyor.

Pek çok sektörde farklı alanlarda yürütülen işlemlerin güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanıyan blok zinciri teknolojisi, birkaç yıldır ödeme ve bankacılık işlemlerinde kullanıcıları doğrulama anlamında da kolaylıklar sunuyor. Örneğin anahtar çiftlerini kullanarak blok zincirine kimliğini kaydeden kullanıcılar, böylece birer sayısal imzaya sahip oluyorlar. Blok zinciri tabanlı doğrulamada, işlemin doğru özel anahtar tarafından imzalanıp imzalanmadığı kontrol ediliyor ve bunun sonucunda da kullanıcı kimliği doğrulanabiliyor.

Kullanıcı doğrulama yöntemlerinin finans teknolojilerinin gelişimine paralel olarak çeşitlendirilmesi, güvenlik risklerinin azaltılmasında önemli bir rol oynuyor. Tüketicilerin bankacılık ve ödeme işlemlerini gerçekleştirirken kendilerini daha güvende hissetmeleri ise finans hizmetlerinden daha çok sayıda kişinin yararlanmasına ön ayak oluyor. Eğer siz de müşterilerinizin güvenli bir ortamda alışveriş yapmalarını istiyorsanız hemen iPara üye iş yeri olabilir ve işinizi geleceğe taşıyabilirsiniz.


Etiket


Kullanıcı doğrulama, kullanıcı tanımlama, authentication, kimlik tanımlama, finans teknolojileri, blok zinciri, blockchain, biyometrik doğrulama, çok faktörlü doğrulama
​​