​Ödeme Teknolojilerinde Nesnelerin İnterneti


Ödeme teknolojilerine “Nesnelerin İnterneti” dopingi


Nesnelerin interneti, adından da anlaşılabileceği gibi herhangi iki ya da daha fazla nesnenin internet ağı üzerinden birbiriyle etkileşime geçerek veri alışverişi yapabilmesi temeline dayanıyor. Akıllı telefonlar yoluyla ayarlanabilen klimalar, süt bittiğinde e-ticaret sitesi üzerinden süt siparişi verebilen akıllı buzdolapları, ofis ortamındaki enerji tüketimini hava durumu gibi değişkenlere göre optimize eden akıllı cihazlar nesnelerin internetinin uygulama alanlarına birer örnek olarak verilebilir.

Örneklerden de anlaşılacağı gibi IoT kavramını mobil veya ödeme gibi diğer teknolojilerden bağımsız düşünmemekte fayda var. Bu yönüyle nesnelerin internetinin kullanıcılara sunabileceği kolaylıkların yanı sıra farklı teknolojilerle entegrasyonu sonucu başka yeniliklere de ortam hazırlayabileceğini öngörmek mümkün.

Ticaretin de dijital dönüşüm içerisinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda ödeme teknolojilerinin nesnelerin interneti ile çok farklı bir boyut kazanacağı savunulabilir. Peki insan faktörü olmadan veya çok az bir müdahale ile alışveriş yapabilmeye zemin hazırlayan IoT, ödemeleri ne şekilde etkiliyor?


İnternet teknolojileri sınırları aşıyor


İnternetin yaygınlaşmasında mobil cihazlar büyük rol oynuyor. Mobil kullanıcı sayısının artış göstermesiyle düşen internet kullanım maliyetleri, her yaştan hemen herkesin online dünyaya adım atmasını teşvik ediyor. Telefon, saat, yüzük ve daha pek çok “akıllı” sınıfına giren araçlar giderek insan hayatının önemli bir parçası haline geliyor. Tüm bu cihazların “akıllı” birer nesne haline gelmesi, elbette internet teknolojisi ile mümkün olabiliyor.

İnternetin ödeme seçeneklerinin artmasına ve hatta nakit kullanımının azalmasına ön ayak olduğu da söylenebilir. Nakit yerine geçen kartların kullanımı ile başlayan bu süreç; mobil ödemeler, dijital cüzdanlar gibi gelişmelerle taçlanırken IoT ile ise bir sonraki adıma hazırlanıyor.


Ödemelerin geleceği şekilleniyor


İnternet teknolojileri, kullanıcıların hayatın her alanında hıza giderek daha fazla önem vermelerinde etkili oldu. IoT de özellikle ödeme alanında hız kazanmak için oldukça ideal bir ortam hazırlıyor. Bu konuda en önemli bariyerlerden biri son kullanıcının güvenli ödeme ile ilgili endişeleri. Bu endişeleri gidermek noktasında ödeme teknoloji geliştiren firmalar ile cihaz üreticilerinin iş birliğine büyük görev düşüyor. Hem ödeme, hem de cihaz tarafının bir arada ürettiği çözümler ise, sağladığı kullanım kolaylığı ile birleştiğinde söz konusu endişelerin de hızla kaybolacağını görmek hiç zor değil.

Üstelik ödeme teknolojilerini sadece ödeme işlemi sınırlı olarak da düşünmemek gerekli. Akıllı sanal kişisel asistanların, kullanıcıların finansal işlemlerini yönetmek ve yatırımları konusunda onlara yol göstermek gibi görevler üstleneceği günler çok uzak değil. Aynı asistan harcama alışkanlıklarını analiz ederek önerilerde bulunarak kullanıcıların yaşamlarındaki hedeflere daha sağlıklı adımlarla ilerlemesine de destek olabilecek. Akıllı cihazlar sayesinde bu desteğe zaman ve mekan bağımsız olarak ulaşmaksa işin en ilgi çekici yönlerinden biri.


Peki tüketiciler bu değişimlere ne kadar hazır?


Tüketici beklentileri doğrultusunda gelinen noktada, internete bağlı nesnelerin insanlığın kullanımında sağlayacağı çok sayıda fayda olacağı bir gerçek. Bu faydaların hayata geçme hızı ise büyük oranda tüketicilerin yeni teknolojilere adapte olma hızı ile sınırlı.

Teknoloji hemen her zaman olduğu gibi kullanıcılardan bir adım önde. Günümüzde pek çok firma akıllı cihazlar yardımıyla ödeme de dahil farklı görevleri gerçekleştirecek yapıları kurdular ve bu alandaki çalışmalarını da artan bir hızla sürdürüyorlar. Kullanıcıların aynı noktaya gelmesi içinse sadece biraz zaman ve olumlu tecrübeler gerekiyor.

IoT konusunda gerçekleşen hamleler, ödeme teknolojileri alanında çok önemli gelişmelere zemin hazırlıyor. Bu anlamda firmaların müşterilerinin beklentilerine uygun çözümler sunmak için bir an önce adım atmalarında büyük fayda var. Eğer siz de ödeme konusunda değişen tüketici alışkanlıklarına kolay bir şekilde uyum sağlamak istiyorsanız hemen iPara üye iş yeri olabilirsiniz.


Etiket


Fintech, IoT, nesnelerin interneti, ödeme teknolojileri​​​